Mała Rawka na pierwszym planie z prawej, w oddali Połonina Wetlińska
Jesienne Bieszczady – Rawki – wideo
25 listopada 2015
Show all

Baranie – Beskid Niski

Baranie jest zalesionym szczytem wysokość 754 m n.p.m., znajdującym się w Beskidzie Niskim w paśmie Beskidu Dukielskiego. Od 2005 roku na znajduje się na nim drewniana wieża widokowa wysokości około 17 m, która zastąpiła stalową wierzę obserwacyjną, zbudowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej, która runęła zimą na przełomie roku 1999 i 2000.

W sierpniu tego roku, w mglisty i lekko deszczowy dzień wybrałem się na wycieczkę właśnie na Baranie. Trasa od Olchowca, żółtym szlakiem na szczyt to około 1,5 godziny drogi. Szlak od centrum Olchowca biegnie najpierw asfaltem a potem utwardzoną drogą, na sam szczyt idzie się później leśną ścieżką do połowy drogi wzdłuż malowniczego strumienia. Na samym szczycie jest polana, wspomniana wieża drewniana, wiata oraz miejsce na rozpalenie ogniska.
Widok z wieży podobno pozwala zobaczyć Tarty i Bieszczadzkie Połoniny, ale niestety mglista pogoda pozwoliła tylko na podziwianie części słowackiej. W drodze powrotnej „zahaczyłem” jeszcze o cerkiew w Olchowcu.

Niedosyt związany z mglistą pogodą spowodował, że w trasę trzeba będzie powtórzyć w bardziej sprzyjających w widoczność warunkach. Zapraszam do obejrzenia filmiku z tej wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *